U nedjelju, 1. lipnja 2025. godine u 21:00 u Kulturnom centru u Kaštel Lukšiću završila je trosatna kulturna manifestacija 11. smotre dječjeg folklora Splitsko-dalmatinske županije koja je okupila 18 folklornih skupina iz 12 udruga, odnosno gotovo 400 malih folkloraša (djece predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta) koja plešući, pjevajući, svirajući i igrajući se čuvaju dječju folklornu baštinu naše županije.
U prepunoj dvorani Kulturnog centra, koja se zbog velikog interesa više puta tijekom nastupa praznila i punila mnogobrojnim sudionicima i publikom, osobito roditeljima i djecom sudionicima koji su završili svoj nastup i htjeli pogledati druge sudionike, predstavili su svoj cjelogodišnji rad u kulturno-umjetničkim udrugama naše županije, mali folkloraši koji su izveli sveukupno 18 različitih folklornih koreografija ispunivši zanosnom dječjom energijom sve koji su ovo vruće poslijepodne i večer odlučili provesti u Kaštel Lukšiću.
Naime, Savez kulturno-umjetničkih društava Splitsko-dalmatinske županije uz domaćinstvo a samim tim i pokroviteljstvo Grada Kaštela, organizirali su i ove godine, županijsku smotru dječjeg folklora u Kaštelima. Nakon niza godina održavanja ove smotre u Kaštel Sućurcu, zahvaljujući suradnji i s Kaštelanskom udrugom mladih KOMA, smotra se nakon prošlogodišnje održane u Trogiru, opet vratila u Grad Kaštela. Upravo stoga je gđa. Antonia Kljajić, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti i zajedničke poslove Grada Kaštela, u ime gradonačelnika i Grada Kaštela, zaželivši svima dobrodošlicu, još jednom apostrofirala spremnost da u svakom trenutku, kao što potporu pružaju svojim domicilnim gradskim kulturno-umjetničkim udrugama, ruku potpore žele pružiti svim čuvarima tradicije s područja cijele županije, a osobito najmanjima.
Smotru koju već treću godinu za redom financijski generalno podržava Splitsko-dalmatinska županija iz Programa javnih potreba u kulturi, tehničkoj kulturi i religiji, svečano je otvorio gosp. Željko Primorac, pročelnik Upravnog odjela za kulturu, religiju i tehničku kulturu Županije, naglasivši kako je neizmjerna radost i privilegija podržavati projekte, programe i manifestacije kulturnih amatera, jer nematerijalnu kulturnu baštinu i identitet čuvaju upravo vitalne lokalne zajednice, a u njima vrijedne udruge i njihovi članovi. Naglasio je kako se upravo na ovakvim manifestacijama, na kojima se prezentira rad s najmlađim generacijama vide pregnuća svih lokalnih zajednica u očuvanju zavičajne baštine i kulture.
Smotru koja je natjecateljskog karaktera, na kojoj se biraju predstavnici Splitsko-dalmatinske županije za Smotre regionalnog, državnog i međunarodnog značaja, pratilo je stručno povjerenstvo u sastavu dr. sc. Vedrana Premuž-Đipalo, ravnateljica i Tanja Ban, kustosica i muzejska pedagoginja Etnografskog muzeja u Splitu, Ines Dužević, pedagoška djelatnica i Ana Šakić, folkloristica i predstavnica UHAKUD-a BiH. Rezultati odabira predstavnika biti će poznati krajem tjedna.
Manifestaciju koja se organizira uz stručnu potporu Etnografskog muzeja Split, te Hrvatskog sabora kulture (nacionalnog udruženja kulturno-umjetničkog amaterizma RH) od ove godine podupire i Hrvatska matica iseljenika, Podružnica Split s kojom Savez KUD-ova SDŽ nastoji uspostaviti veze između folklornih skupina županije i Hrvata u iseljeništvu. Upravo je ovo nadogradnja na prethodno uspostavljenu suradnju s Udruženjem KUD-ova Hrvata u Bosni i Hercegovini, temeljem koje je na smotri gostovalo Hrvatsko kulturno društvo „Napredak“ iz Bugojna.
Na smotri su se ove godine, u rekordno velikom broju predstavile dječje folklorne skupine u dvije uzrasne kategorije udruga: KUU „Andrija Matijaš – Pauk“ iz Marine, KUU „Milan Begović“ iz Vrlike, KUD-a „Ante Zaninović“ iz Kaštel Kambelovca, KUU „Mosor“ iz Gata, KUD-a „Dalmacija“ iz Dugog Rata, KUD-a „Kvadrilja“ iz Trogira, KUD-a „Branimir 888 – Muć“ iz Muća, KUD-a „Pleter“ iz Dugopolja, HFD „Jadro“ iz Solina, KUD-a „Dicmo“ iz Dicma te FA „Jedinstvo“ iz Splita.
Ovom manifestacijom nastojalo se svoj djeci naše županije pružiti priliku javnog scenskog nastupa, kako bi pokazali rezultate svoje kreativnosti, talenata, stečenih znanja i vještina te istim podijelili radost zajedništva međusobno i s brojnom publikom. Bez obzira na činjenicu što se smotra održala u nedjelju i na dan drugog kruga lokalnih izbora, lokalna osnovna škola „Ostrog“ na čelu s ravnateljicom gđom Dijanom Vinčić, omogućili su prihvat svih 400 djece u obližnjoj školi, te osigurali djeci adekvatan prostor u kojem su se pripremili za nastup i strpljivo dočekali svoj red. Stoga organizatori zahvaljuju i na ovom vidu sinergične potpore.
S obzirom na rekordan broj malih sudionika i udruga koje su predstavile svoj cjelogodišnji rad na jučerašnjoj smotri, kao i svih onih koji se zbog obveza u svojim lokalnim zajednicama nisu mogli odazvati i sudjelovati na ovogodišnjoj smotri, ali hvalevrijedno rade s djecom, zaključak je svih nazočnih i organizatora da se za hrvatsku nematerijalnu tradicijsku baštinu i očuvanje hrvatskog kulturnog identiteta, unatoč izazovima, dajući priliku najmanjima i radeći aktivno i kvalitetno s njima, ne moramo brinuti.