Održan Seminar pučkog korizmenog pjevanja – Dugopolje / KUD “Pleter”

Seminar pučkog korizmenog pjevanja „Evo, pod križ smo došli!“ pod mentorstvom dr. sc. Joška Ćalete treći je po redu seminar (radionica pjevanja) u Dugopolju, koji je u cijelosti posvećen repertoaru hrvatskog pučkog crkvenog (korizmenog) pjevanja, a na kojem su polaznici imali priliku oprobati se u različitim vokalnim sastavima i tehnikama pučkog sakralnog pjevanja karakterističnim prvenstveno za južno Hrvatsko područje, ali isto tako i vokalnim glazbenim stilovima ostalih hrvatskih regija.

Seminar je i ove godine bio održan u organizaciji KUD-a “Pleter” Dugopolje i Saveza kulturno-umjetničkih društava Splitsko-dalmatinske županije tijekom vikenda 24. i 25. veljače 2024. godine u prostorijama Doma kulture u Dugopolju i Narodne knjižnice u Dugopolju. Rezultate zajedničkog rada sudionici su predstavili pred publikom na istoimenom tradicionalnom korizmenom koncertu u organizaciji KUD-a “Pleter” Dugopolje. Koncert je bio održan u župnoj crkvi sv. Mihovila ark. u Dugopolju u nedjelju, 25. veljače 2024. godine u 18 h, nakon završetka Seminara.

Na istom su koncertu uz gostovanje izvornih pučkih pjevača / kantača, sveukupno 60 prijavljenih polaznika iz različitih krajeva Dalmacije, Hercegovine i hrvatskog iseljeništva (Njemačke), javno izveli cjelokupni naučeni repertoar kojeg su savladali kroz dva radna dana u Dugopolju. Riječ je o polaznicima koji se međusobno u najvećem dijelu nisu ni poznavali (dolaze iz različitih folklornih skupina, zborova, klapa, organizacija, škola, kazališta,…), a sasvim sigurno nisu poznavali ni najveći dio pjesama koje su morali naučiti kroz ta dva radna dana. Određenost seminaraca da doista savladaju zahtjevno višeglasno pjevanje posve novog repertoara i pripreme ga za koncert nakon nepuna dva dana rada, ukazuje na njihovu predanost u nakani da ovom neizmjerno bogatom i važnom dijelu naše pučke tradicije daju iznimnu važnost i da se po povratku u svoje zajednice, aktivno uključe u procese revitalizacije i obnavljanja gotovo posve zamrlog pučkog tradicijskog crkvenog pjevanja (kojem smo svi svjedoci u posljednji 20-tak godina).

Hrvatsku vokalnu tradicijsku kulturu karakterizira raznolikost vokalnih stilova u različitim hrvatskim regijama, različitim etnografskim zonama. Glazbena (vokalna) tradicija južne Hrvatske zanimljivo je područje različitih etnografskih utjecaja – mjesto je to susreta Mediterana s oporim glazbenim svijetom dinarskog, brdskog područja. Osim raznolikosti koja karakterizira svjetovnu tradicijsku vokalnu glazbu, istu karakteristiku baštini i crkveno pučko pjevanje ovog prostora. Njegova prednost temelji se na činjenici da je lokalni puk imao višestoljetnu priliku  pratiti crkvene obrede na svojem jeziku. Glagoljaško pjevanje na staroslavenskoj, starohrvatskoj te u novije vrijeme i u standardno hrvatskoj jezičnoj redakciji, inspiriralo je istaknute pjevače da temeljne napjeve ispjevavaju slobodno na način kako su to radili i sa svojim svjetovnim pjevanjem. Rezultat toga su brojne lokalne varijante tekstovnih i glazbenih predložaka koje i danas svjedoče o višestoljetnoj glazbenoj aktivnosti lokalnog pučanstva. Korizmeno razdoblje posebno je bogato različitim napjevima, sastavnim dijelom obreda i procesija, a predstavlja možda i najznačajniji dio ovog repertoara.

Uz etnomuzikologa, vokalnog pedagoga i dirigenta dr. sc. Joška Ćaletu (Institut za etnologiju i folkloristiku Zagreb) , seminar je vodio i asistent Ivan Buljan, mag. mus. (Pučki pivači Katoličko bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu). Kao i dosadašnjih godina, rezultati dvodnevnog učenja na radionici bili su predstavljeni na javnom nastupu / koncertu u crkvi Sv. Mihovila ark. u Dugopolju na kojem su svoju očuvanu pučku crkvenu tradiciju predstavili Crkveni kantači Kaštel Kambelovca i kantači Zmijavaca, kako bi i na taj način polaznici Seminara mogli direktno učiti o različitosti stilova pjevanja izvornih crkvenih pjevača.

Dodatna novost koju su pripremili organizatori, u odnosu na dosadašnje seminare, je i predstavljanje knjige „Oj, djevojko Maro: izbor tradicijskih napjeva sa Smotre muških pjevačkih skupina Hrvatske u Ivanić-Gradu (2002.-2021.)“, autora J. Ćalete i I. Buljana, Ivanić-Grad i Zagreb, 2023. U ovoj knjizi, pored opisa, transkripcija i tekstova niza pučkih tradicijskih profanih napjeva cijele Hrvatske (Baranje, Slavonije i Srijema; Međimurja i gornje Podravine, Središnje Hrvatske, Istre i Hrvatskog primorja, Dalmacije i gorske (dinarske) Hrvatske ), nalaze se jednako obrađeni i primjeri pučke sakralne vokalne baštine Hrvatske (a među njima i korizmenog pjevanja). Vođeni linkom/barcod čitačem, moguće je preslušati sve obrađene izvedbe iz knjige, koje su sistematizirane i pohranjene u arhivi nacionalnog Instituta za etnologiju i folkloristiku (IEF-u).

Financijski pokrovitelji ovog seminara i slijednog koncerta su Općina Dugopolje, Turistička zajednica Općine Dugopolje i Županija splitsko-dalmatinska (iz Programa „JEsen/ZIma Kulture u Splitsko-dalmatinskoj županiji), kojima organizatori zahvaljuju na važnoj potpori bez koje ne bi bilo moguće organizirati edukaciju.

Tijekom seminara obradili su se (naučili i javno izveli) različiti korizmeni napjevi cjelokupne Hrvatske i to područja: Baranje, Slavonije, Hrvatskog Zagorja, Korduna, dinarske etnografske zone dalmatinske zagore, dalmatinskog priobalja (područja zadarske, splitsko-dalmatinske i dubrovačko-neretvanske županije) te dalmatinskih otoka.

preporuka skud-a:

X