Održan Seminar plesne i vokalne tradicijske baštine Dalmatinske zagore i Hercegovine – Radošić / KUD-ovi “Srce Zagore” i “Ognjište”

U subotu, 20.01. i nedjelju, 21.01. 2024. godine Savez kulturno umjetničkih društava Splitsko-dalmatinske županije u suorganizaciji s domaćinima kulturno umjetničkim društavima (KUD-a „Srce Zagore“ iz Lećevice i KUD-a „Ognjište“ iz Radošića), te uz potporu Općine Lećevica i Županije splitsko-dalmatinske, organizirao je i realizirao dvodnevni Seminar folklorne baštine dinarske zone; Plesne i vokalna tradicijske baština Dalmatinske zagore i Hercegovine „Pisme moje stoje u libriću, kad i’ pivan same mi doliću!“ pod mentorstvom dr.sc. Joška Ćalete i Vidoslava Bagura, prof.

Ukazom potrebe za istim, te poučeni primjerom dobrih praksi niza folklornih društava naše županije (FA „Tempet“ iz Makarske, KUD-a „Ante Zaninović“ iz Kaštel Kambelovca, KUD-a „Dicmo“, KUD-a „Pleter“ iz Dugopolja, FD „Šaltin“ iz Hvara, KUD-a „Kvadrilja“ iz Trogira i dr.),  a nakon zanovljenja aktivnog rada, Savez kulturno umjetničkih društava Splitsko-dalmatinske županije (u nastavku SKUD-a SDŽ), je odlučio svim zainteresiranim članovima, voditeljima svojih folklornih udruga (ali i ostalih koje ne participiraju u članstvu SKUD-a SDŽ-e), kao i folklornim amaterima, ponuditi mogućnost sudjelovanja i edukacije na Seminaru folklorne baštine dinarske zone, plesne i vokalne tradicijske baštine Dalmatinske zagore i Hercegovine pod nazivom „Pisme moje stoje u libriću, kad i’ pivan same mi doliću!“ s intencijom  usavršavanja nijemih kola Dalmatinske zagore i Hercegovine, te tradicijskih pjevanja tipa ojkanja (nematerijalnih kulturnih dobara RH uvrštenih na UNESCO-ve liste reprezentativne odnosno ugrožene nematerijalne baštine svijeta).

Ovog puta SKUD SDŽ-e je u suradnji s gosp.  Vidoslavom Bagurom, prof. i dr. sc. Joškom Ćaletom organizirao dvodnevni seminar/radionicu plesa i pjevanja koja je u cijelosti bila posvećena repertoaru folklorne baštine Dalmatinske zagore i Hercegovine.

Dvodnevni seminar obuhvatio je predavanja i glazbeno plesne radionice, a kao rezultat istoga polaznici su snimili niz audiovizualnih snimki kojima će se služiti u svojim matičnim folklornim društvima u nastavku svog rada na revitalizaciji, očuvanju i promociji folklorne baštine područja koja su bila predmetom obrade; ruralnih zajednica koje zbog depopulacije i evidentnog starenja stanovništva trpe negativne posljedice rapidnog propadanja i gubitka svog lokalnog identiteta kroz odumiranje vlastite tradicijske kulturne baštine.

Unatoč iznimno lošim vremenskim prilikama koji su rezultirali određenim organizacijskim izazovima, Seminar kojem se odazvalo 40 polaznika iz različitih KUD-ova Splitsko-dalmatinske županije i Hercegovine, uspješno je realiziran u Radošiću, Općini Lećevica. Započeo je izvanredno (zbog snijega i leda na određenim prometnicama) u Dugopolju, Domu kulture, ali su već subotnje poslijepodne polaznici proveli u Etno-eko selu „Škopljanci“ u Radošiću, te Staroj školi u Radošiću obnovljenoj sredstvima EU. Iznimna je vrijednost što su se radionicama Seminara odazvali članovi i članice KUD-ova s područja koja su se obrađivala, odnosno što su mu pristupili folklorni amateri koji žive u okolnim urbanim sredinama, ali im je obiteljsko porijeklo iz ruralnih zajednica čija se folklorna građa učila na Seminaru.

Hrvatski folklorni stručnjak, etnograf i koreograf, Vidoslav Bagur, prof. pripremio je radni materijal za seminar, prvenstveno iz vlastitih sačuvanih etnografskih bilješki narodnih običaja, pjesama i plesova koji su od neprocjenjive vrijednosti za hrvatsku tradicijsku baštinu. Tradicijske plesove (kola) je prema pripremljenim materijalima sa svim polaznicima uvježbavao njegov asistent, Ivan Vidić.

S obzirom na iznimnu širinu folklorne građe, nije bilo moguće u dva radna dana predstaviti cjelokupnu baštinu dinarskog područja, te se iz bogatog kulturnog nasljeđa fokus u radu dao prvenstveno geografskim područjima omeđenim planinama: Moseć, Svilaja, Kamešnica i to:

  • Tradicijskim pjesmama i plesovima područja oko Moseća (Kljaci, Lećevica, Radošić)
  • Tradicijskim pjesmama i plesovima područja između Svilaje i Kamešnice (Cetinska krajina)
  • Tradicijskim pjesmama i plesovima Kamešničkog zaleđa (Livanjskog polja / Ljubunčić)

Budući da je nijemo kolo najčešće popraćeno specifičnim načinom pjevanja u manjim skupinama potresanjem glasa (rera, ganga, vojkavica, treskavica, ganga), seminarom je obuhvaćena i vokalna tradicija ovih krajeva, s kojom je polaznike upoznao vokalni pedagog i dirigent, dr.sc. Joško Ćaleta koji se fokusirao na usavršavanje sudionika temeljem izuzetno značajne građe pučkih napjeva šireg područja Dalmatinske zagore i Hercegovine (dinarske zone).

Domaćini ovog dvodnevnog seminara su bili lokalni KUD-ovi područja održavanja seminara: „Ognjište“ iz Radošića i „Srce Zagore“ iz Lećevice. SKUD SDŽ, organizacijom Seminara u ruralnim krajevima SDŽ-a, nastoji pripomoći revitalizaciji rada udruga koje čuvaju zavičajnu tradiciju u nedovoljno razvijenim ili posve nerazvijenim područjima, kako bi se osnažio rad takvih udruga i naglasio njihov nemjerljiv doprinos očuvanju izvorne tradicijske baštine ruralnih dijelova Dalmacije (Splitsko-dalmatinske županije).

Financijski pokrovitelji ovog seminara su Općina Lećevica i Županija splitsko-dalmatinska (iz Programa „Jesen – zima kulture u Splitsko-dalmatinskoj županiji u 2024. godini“ kojim se različitim kulturnim događanjima u manje razvijenim krajevima SDŽ nastoji obogatiti i vrijeme izvan ljetne turističke sezone), kojim su organizatori Seminara iznimno zahvalni.

preporuka skud-a:

X